Źródła termalne a innowacyjne budownictwo

Źródła termalne są wykorzystywane w wielu polskich domach coraz częściej i chętniej. Nie ma w tym nic zadziwiającego, dlatego że z rozwiązaniem tym wiąże się dużo korzyści, jakich nie są w stanie zagwarantować pozostałe technologie. Od setek lat człowiek drąży studnie głębinowe, najpierw pozyskując z nich wodę użytkową. Aktualnie technika gwarantuje wwiercenie się na spore głębokości, które dają możliwość pozyskiwania gorącej wody ze źródeł termalnych, o ile one

oczywiście tam się znajdują.

Wydatki, które trzeba ponieść
Rzecz jasna, aby wykorzystać możliwości, które oferują źródła termalne, te muszą się pod daną parcelą budowlaną znajdować. Tutaj też pojawia się początkowy, stosunkowo drogocenny problem, czyli badania, miejsce oraz próby, które mają wykazać, iż odwierty pod pompy ciepła przyniosą dane korzyści. Nie ma znaczenia czy prowadzi się działania się w takiej miejscowości jak Warszawa czy też w takim jak Białystok, znaczenie ma niemniej jednak to, czy pod parcelą zlokalizowane są wody termalne na takiej głębi, która pozwala na wykonanie w danym miejscu studni. Co więcej, sama lokalizacja wymaga przygotowania badań gruntu i dodatkowo badań które związane są z możliwościami, które zapewnia źródło termalne. Większych problemów nie ma wtedy, gdy niezbędna jest jedynie studnia wiercona, której obowiązkiem będzie zaopatrywanie w wodę użytkową. Wtedy trzeba tylko jedynie zlokalizować źródło wody bez względu na jego temperaturę.

Zalety studni a także źródeł termalnych

Jeśli już mówimy o tym, że termalne źródła to wielkie możliwości, należałoby rozwinąć bardziej dokładniej ten temat. Po pierwsze w takich miastach jak Olsztyn bądź też Katowice, koszt pozyskiwania ciepłej wody jest relatywnie duży. Albo trzeba ją nagrzać z wykorzystaniem energii elektrycznej bądź też wykorzystać potencjał który gwarantuje bojler razem z wężownicą. Tymczasem studnie wiercone służą do czerpania wody użytkowej i w zależności czy pod działką umiejscowione jest źródło zimne bądź też termalne, ta woda użytkowa może mieć nawet temperaturę kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Jakie przynosi to plusy? Daje jednym słowem możliwość wykorzystywania gorącej wody bez konieczności jej grzania, a co więcej gwarantuje korzystne pod względem ceny ogrzewanie domostwa. Kosztem całkiem znaczącym jest uruchomienie pełnej inwestycji, później tymczasem koszt ten jest już redukowany i tylko i wyłącznie oparty jest o pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła. Zalety są zatem olbrzymie, wad – poza inwestycją nie ma żadnych, sama zresztą inwestycja może się zwrócić w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy.

Alkrusz.pl – Geolog Białystok

Dodaj komentarz