Kluczowe informacje o schorzeniu, jakim jest dna moczanowa

Dna moczanowa to schorzenie, które dotyka bardzo wielu ludzi i jest niesamowicie dokuczliwa, bowiem doprowadza do ostrego bólu w stawach. Warto wiedzieć, że istnieje ona w dwóch formach – formie pierwotnej, dziedziczonej, a także w formie nabytej. Choroba ta przeważnie występuje u osób, które były leczone na białaczkę, były leczone napromieniowaniem, chorowały na nerki. Przyczyn wystąpienia choroby jest w dużym stopniu więcej, warto wspomnieć, że dna moczanowa może pojawić się u osób, które niekorzystnie się odchudzały czy też w sposób nadmierny objadały.

Kto może zachorować?

Czynniki chorobowe które towarzyszą dnie to niemniej jednak nie wszystko. Wyróżnić można bowiem także sporo innych czynników, które mogą być powodem zachorowania na dnę mocznową. Kwalifikuje się do nich przede wszystkim złą dietę, jeżeli ta jest bogata w mięso, podroby mięsne czy owoce morza, może doprowadzić do powstania w organizmie zbytniej ilości kwasu moczowego. Ogromne znaczenie ma ponadto ponadmiarowe spożywanie napojów alkoholowych, w tym w głównej mierze wódki oraz piwa. Niektóre źródła cytują, że wino nie zwiększa możliwości powstania choroby. Na dnę moczanową mogą zachorować nawet osoby, które przyjmują leki bogate w kwas acetylosalicylowy, a dodatkowo leki moczopędne. Choroba, jaką jest dna moczanowa występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. W przypadku kobiet jest w stanie atakować zwykle dopiero po menopauzie, wcześniej kobiece hormony bardzo dobrze ochraniają organizm. Mężczyźni są w następstwie tego o wiele bardziej obciążeni ryzykiem pojawienia się tej choroby, przede wszystkim również z tego powodu, że to w głównej mierze oni znacznie częściej stosują zbyt dużą ilość alkoholu i stosują obciążającą organizm, bogatą w mięso dietę. Warto ponadto dodać, że schorzenie dotyka zwykle osoby po 30 roku życia.

Dna moczanowa to choroba spowodowana zbyt dużym odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach. Zazwyczaj kryształy moczanu sodu odkładają się w stawach, co po prostu wiąże się bólem w okolicach stawów i ich obrzękiem. Jedynie eskpresowe zapoczątkowanie właściwego leczenia oraz regularne wizyty u reumatologa będą w stanie pomóc osobie chorej i przede wszystkim zatrzymać progresję choroby. Nieleczona dna moczanowa może doprowadzić do zajęcia większości innych narządów i do sporego pogorszenia stanu kondycyjnego chorego. Warto wiedzieć dodatkowo, że choroba rozwija się bez objawów, stąd też regularne wykonywanie istotnych badań lekarskich jest nadzwyczaj ważne. Nawet jeśli lekarz nie widzi konieczności wykonania badań diagnostycznych, należy samodzielnie poprosić o skierowanie. Czasami niezbędne jest również przeprowadzenie badań, za które trzeba niestety zapłacić prywatnie.

 

Dodaj komentarz