Działania profilaktyczne a znamiona na ciele

Posiadanie wszelkiego rodzaju znamion na skórze ciała nie jest niczym nadzwyczajnym. Osób predysponowanych do pojawiania się takich znamion jest całe mnóstwo. Na ogół nie zwracamy na nie żadnej uwagi, ponieważ nie wydaje nam się, żeby te znajdujące się od zawsze na naszym ciele zmiany miały jakieś znaczenie. Warto jednakże zdać sobie sprawę z tego, iż o znamiona należy w sposób odpowiedni dbać, wskutek tego nie przekształcą się one w znamiona nowotworowe, inaczej mówiąc w raka naskórka. Jakie wobec tego działania związane z profilaktyką są zalecane przez specjalistów?

Badania są najistotniejsze

Regularna kontrola znamion ma olbrzymie znaczenie. Samodzielne przeglądanie swej skóry może niestety nie starczyć, choć rzecz jasna należy obserwować znamiona stale – sprawdzać czy zmienia się ich wygląd, zabarwienie itd. Na dokładne oględziny, na przykład 2 bądź raz w roku należy pójść do lekarza specjalisty dermatologa, który z zastosowaniem profesjonalnego przyrządu sprawdzi znamiona. Dermatoskop, albowiem to o tym urządzeniu mowa, pozwala obejrzeć zmiany w sporym powiększeniu, dzięki temu możliwe jest ich niezmiernie dokładne zbadanie i zweryfikowanie czy niezbędne będzie usuwanie znamion. Znaczące jest również to, iż dermatoskop to ogólnie mówiąc urządzenie z pamięcią, każde badanie pozostaje zapisane w pamięci systemu, a dzięki temu lekarz na każdej wizycie może zestawić wyniki badań i tym samym stwierdzić, czy zmiana faktycznie uległa powiększeniu czy zmieniła zabarwienie.

Gdy koniecznością staje się usuwanie znamienia
Sporo pacjentów jest kierowanych do usunięcia znamienia ze skóry. Najczęściej usuwanie znamion jest realizowane, jeżeli określona zmiana jest wystawiona na warunki drażniące, lub też może być podejrzewana o zezłośliwienie. Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia złośliwej zmiany, lekarz poleca jej chirurgiczne wycięcie, a potem histopatologiczne jej zanalizowanie, co pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy w rzeczywistości była to zmiana rakowata. Systematycznie wykonywane badania są podstawą i ma obowiązek pamiętać o nich każdy, kto chciałby dbać o swoje ciało w całkowicie właściwy sposób.

Chirurg Białystok

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok

Dodaj komentarz